Jdi na obsah Jdi na menu
 


Soutěž Hlídek mladých zdravotníků

14. 5. 2009 Olomouc

 

Dne 14.5.2009 se vybraní žáci 4.  a 6 . třídy zúčastnili  soutěže Hlídek mladých zdravotníků pořádané Červeným křížem. Soutěž se konala v areálu DDM a v Bezručových sadech v Olomouci.

 

Žáci byli rozděleni na I. a II. stupeň. Postupně prošli pěti  stanovišti a snažili se co nejlépe zvládnout úkoly jim uložené.

Na prvním  stanovišti si měli žáci I. stupně poradit s dívkou v bezvědomí, která měla v ústech rohlík. Dan Kolek pohotově vzal gázu a dutinu ústní vyčistil. Na druhém stanovišti bodla dívku včela do tváře a její kamarádka narazila do stromu a krvácela z úst. Na třetím stanovišti si museli  poradit s transportem zraněného, určit jaký transport je vhodný při zlomenině kotníku, ruky, stehenní kosti apod.  Na čtvrtém stanovišti měli sehranou scénku, kdy jedna figurantka ukradla druhé kabelku, porvaly se a výsledkem byla zlomená noha a vyražený zub. Až na drobné chybičky se čtvrťákům podařilo vše ošetřit velmi dobře.

Poslední stanoviště s obvazovou technikou jsme neprošli nejlépe. Žáci si vylosovali dvě zadání a například šátkový obvaz ramene či břicha jsme netrénovali z důvodu velké náročnosti. Je to pro nás poučení na příští rok.   

Druhý stupeň se potýkal s těžšími zadáními. Hned na prvním stanovišti byla figurantka se zástavou dechu a srdeční činnosti a její velmi agresivní kamarádka s popáleninami, která bránila našim záchranářkám v ošetření.  Holky se bály na dotyčnou zakřičet, zneškodnit ji a proto se jim ošetření na tomto stanovišti vůbec nepovedlo. Na druhém stanovišti si ale vedly opravdu velmi dobře. Byla tam naaranžovaná srážka cyklistky s automobilem. Na stanovišti Transport dokázali bravurně sestrojit nosítka z tyčí, mikin a svetrů. Na čtvrtém stanovišti holky poněkud vystrašila perfektně namaskovaná otevřená zlomenina holenní kosti, ale poradily si velmi dobře. Obvazovou techniku až na zmíněné šátkové obvazy břicha a ramene zvládly dobře.

 

Družstvo čtvrťáků  ve složení Daniel Kolek, Andrea Briesliengerová, Renata Adámková, Ondřej Šindler, Václav Zatloukal skončilo na čtvrtém místě a k umístění na stupni vítězů jim chybělo jen pár bodíků.

 

Anna Šindlerová, Sára Valovičová, Natálie Fišerová, Šárka Rajnošková a Jana Fořtová

- žákyně šesté třídy, obsadili místo 3. Je to opravdu velký úspěch a snad se jim příští rok podaří vyhrát a postoupit do krajského kola.

 

Všem dětem děkuji za vzornou přípravu a skvělou reprezentaci naší školy.

 

Soutěž se dětem velmi líbila, už dnes se těší na příští ročník, kterého se určitě zúčastníme.

 

Ludmila Erbesová

Hlubočky  18.5.2009

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář